jak pomagać?

"Szkoła dba o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka”

podstawa programowa

tylko

0 %

badanych osób LGBT+ twierdzi, że w ich szkole były poruszane tematy związane z orientacją seksualną. O tożsamości płciowej w szkole mówiło się u zaledwie 15% badanych

A przecież rzetelna edukacja równościowa w szkole realnie wpływa na zdrowie młodych osób LGBT+. Czasem wystarczą jedynie niewielkie gesty ze strony nauczycieli i pedagogów, aby pomóc komuś odnaleźć się w trudnej szkolnej rzeczywistości.

0 %

uczących się osób LGBT+ doświadcza przemocy werbalnej

0 %

nastoletnich osób LGBT+ czuje się osamotnione

0 %

młodzieży szkolnej LGBT+ miewa myśli samobójcze

0 %

osób transpłciowych nie ujawnia nauczycielom swojej tożsamości

Co mogą zrobić nauczyciele i pedagodzy, aby pomóc?

Przede wszystkim pogłębiać swoją wiedzę o osobach LGBT+! Grupa Stonewall przygotowała specjalny program bezpłatnych warsztatów i webinarów, które wyposażą Państwa w wiedzę przydatną w pracy z młodzieżą LGBT+.

Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. podstawowe pojęcia związane ze społecznością LGBT+, język inkluzywny oraz dobre praktyki w kontakcie z młodymi osobami LGBT+. Co zrobić, kiedy uczeń dokonuje przed nami coming outu? Dlaczego tożsamość płciowa to również sprawa nauczyciela? O tym wszystkim będą mówić nasze osoby eksperckie.

„Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności”

preambuła ustawy Prawo oświatowe

kim jesteśmy?

Jako organizacja LGBTQ+ od 2015 roku wspieramy postulaty równouprawnienia par jednopłciowych. Aktywnie walczymy z dyskryminacją i przemocą, stale włączając się w inicjatywy na rzecz walki o prawa człowieka. Dowiedz się więcej o nas i o tym, jak działamy.